مسجد۱۰۰۰ساله ای که متعلق به دوره سلجوقی است

وی افزود: «در طول یک ماه گذشته بر اثر این عملیات عمرانی تعدادی اثر تاریخی شامل یک ظرف فلزی هفت‌جوش سلجوقی، چندین تنبوشه یا گنگ که به‌عنوان لوله برای انتقال آب استفاده می‌شده و تعدادی ظروف سفالی و اشیای فلزی به‌‌دست آمد که باعث شد تا حساسیت این اداره‌کل درخصوص نظارت بر عملیات بیشتر شود. همچنین روند اجرایی آن با دقت بیشتری ادامه یابد و پیمانکار و کارفرما نیز متعهد به انجام کار طبق تصمیمات اداره‌کل میراث‌فرهنگی در هر مرحله شدند».

حسینی ادامه داد: «در چند روز گذشته نیز فعالیت شرکت آب‌و‌فاضلاب منجر به کشف بقایای یک مسجد در لایه‌های شهر باستانی کرج ابودلف شد که البته غیر از ظاهر شدن بقایای بنای این مسجد تعداد قابل توجهی اشیای باستانی نیز به‌دست آمده است».

وی در ادامه گفت: «این بنا بقایای مسجدی متعلق به دوره سلجوقیان است و اشیای قابل‌توجهی که به‌دست آمده نیز آثاری چون یک کتیبه گچی لعاب‌دار به‌خط کوفی، یک کاشی محرابی فیروزه‌ای رنگ که بسیار منحصر‌به‌فرد است و تعداد کمی از این نمونه در سراسر کشور به‌دست آمده است. تعدادی کاشی زرین‌فام و قالبی سلجوقی، تعدادی ظروف سفالی مثل پی‌سوز، صبوحی و آب‌خوری و همچنین خمره‌های بزرگ که همگی مورد استفاده در مساجد بودند نیز کشف شد».

حسینی در خصوص ارزش تاریخی این آثار اضافه کرد: «مشخصاً این آثار مربوط به لایه‌های زیرین شهر آستانه و بقایای شهر کرج ابودلف هستند که از شهرهای مهم دوره اسلامی است و از قرن 2 هجری شکل گرفته و همچنین یکی از تأثیر‌گذار‌ترین شهرها در تاریخ اسلامی ایران است».

وی همچنین درخصوص تصمیمات اتخاذشده در خصوص عملیات عمرانی گفت: «درحال حاضر با هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده و دستور دادستانی کار حفاری متوقف شده و مقرر شد تا پس از برگزاری جلسات، نحوه پیشبرد کار از طریق سازمان‌های مربوطه مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان بدون آسیب رساندن به این گنجینه تاریخی عیان‌شده کار عملیات عمرانی را نیز به انجام رساند».

حسینی عنوان کرد: «این گنجینه عیان‌شده یک گنجینه ملی است و با توجه به اهمیت آثار و اشیای به‌دست آمده، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی بر حفظ و صیانت این گنجینه آثار و انجام کاوش‌های نجات‌بخش آثار تاریخی در محل تأکید دارد. این موضوع نیز باید مورد توجه باشد که ادامه عملیات عمرانی و حفاری از این به بعد با انجام ملاحظات بیشتر و استفاده از دست و عدم استفاده از ماشین‌های حفاری و راه‌سازی سنگین، بدون کمترین آسیب به لایه‌های شهر باستانی کرج ابودلف صورت پذیرد».

سابقه تاریخی کرج ابودلف

اسماعیل شراهی ــ کارشناس باستان‌شناسی اداره کل میراث‌فرهنگی استان مرکزی و مؤلف کتاب «سکه‌های طلای عباسی و اغالبه کرج ابودلف» نیز در این باره گفت: «کرج که امروزه به نام آستانه معروف است، از شهرهای کهن و شناخته‌شده نیمه غربی ایران محسوب می‌شود».

وی ادامه داد: «تا حدود سال 190 هجری قمری، در منابع تاریخی نشان چندانی از این شهر که پیشینه آن دست‌کم به دوره ساسانی می‌گردد دیده نمی‌شود. کرج در دوره ساسانی تا اوایل اسلام یک روستا بوده و با نام‌هایی مانند بوهین‌کره یا کره نیز شناخته می‌شده است».

این کارشناس افزود: «یکی از قدیمی‌ترین اشاراتی که منابع تاریخی به این شهر کرده‌اند مربوط به سال 68 هجری قمری است که گروهی از خوارج پس از کشتار برخی مردم عراق عجم در کرج نیز عده‌ای از مردم را کشته‌اند».

شراهی در پایان گفت: «پیش از این تعدادی اشیا و سکه دوره عباسی از این محدوده کشف شد و کشفیات جدید نیز اهمیت کاوش‌های هرچه بیشتر در این محدوده را نشان می‌دهد که امیدواریم با مشارکت مساعد دستگاه‌های ذی‌ربط این روند تسریع شود و از اتلاف و صدمه به بقایای این شهر باستانی جلوگیری به‌عمل آید».

سایر اخبار


نویسنده برگزیده جایزه جلال آل‌احمد گفت: می‌توانم به قید قسم مدعی باشم که نخستین اثر داستانی علیرضا قزوه به مراتب از آخرین آثار بسیاری از داستان‌نویسان مدعی قوی‌تر و غنی‌تر است
احمد مهرنیا از پایان بازنویسی خاطرات سرتیپ آزاده خلبان یدالله عبدوس خبر داد.
معرفی کتاب انتشارات به عنوان کتاب برتر goo.gl/CCvbgg
ترلنه علیدوستی در جمع برترین های جهان
جان برنکر بدلکار فیلم «مردگان متحرک» پس از سقوط از ارتفاع ۲۵ فوتی سر صحنه فیلمبرداری پس از سه روز بر اثر جراحات وارده جان خود را در بیمارستان از دست داد.
سریال ۴۵ قسمتی «بچه مهندس» به تهیه کنندگی سعید سعدی قرار است از آبان ماه مقابل دوربین برود.
فرهاد مهندس‌پور گفت: پیشنهاد من این است جشنواره تئاتر فجر کوچک شود نه اینکه مردم درها را بشکنند تئاتر را با لشکرکشی اشتباه نگیریم. اینجا تئاتر است. پس شکیبا باشیم و این اختیار را به سایر جشنوارها هم بسپاریم.
برای ارسال نظر اولین نفر باشید.

ارسال نظر