ترجمه کتاب «فارابی بنیان‌گذار فلسفه اسلامی» در قزاقستان منتشر شد 93/03/19
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، کتاب «فارابی بنیان‌گذار فلسفه اسلامی» به همت رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان ترجمه و با همکاری بنیاد مطالعات اسلامی در مسکو چاپ و منتشر گردید.

این کتاب که نسخه فارسی آن اثر «دکتر رضا داوری» است توسط یکی از مترجمین قزاق ترجمه و برای اطمینان از درستی ترجمه پس از چند بار ویرایش محتوایی و فنی، خرداد ماه امسال در مسکو منتشر شد.

دکتر داوری از فیلسوفان برجسته ایران بوده و موفق به کسب عنوان «فارابی شناس» برجسته ایران و دریافت تندیس ویژه فارابی در نخستین جشنواره بین‌المللی فارابی گردید، کتاب فارابی بنیان‌گذار فلسفه اسلامی به بررسی دیدگاه‌های اصلی فارابی و نقش وی در بنیان نهادن فلسفه اسلامی می‌پردازد.

این اثر که توسط «آلمات آبسالیکف» ترجمه شده است، ویراستاری فنی آن توسط دکتر صفر عبدا... از اساتید دانشگاه‌های قزاقستان و ویراستاری علمی ترجمه روسی این اثر را دکتر «یانیس اشوتس» استاد فلسفه اسلامی انجام شده است.

کتاب فارابی بنیانگذار فلسفه اسلامی علاوه بر اینکه خود اثری ارزشمند و درخور تقدیر می‌باشد ترجمه آن از این جهت دارای اهمیت است که فارابی و آثار وی در بین علمای فلسفه کشورهای روس زبان و مخصوصا قزقستان ارزش و اهمیت ویژه‌ای برای این دانشمند و فیلسوف بزرگ قائل هستند و ترجمه این کتاب از استقبال شایانی در بین افراد و مراکز علمی این کشورها برخوردار می‌باشد.

سایر اخبار


«جناب خان» این روزها به شخصیت محبوب تلویزیون تبدیل شده و هر وقت به «خندوانه» می آید همه توجه ها را به سمت خود جلب می کند. محمد بحرانی که پیش تر با صداپیشگی عروسک های محبوب و پرطرفداری مثل ببعی و آقوی همساده توانایی اش را نشان داده بود، این بار با صداپشه جناب خان است. روایت او از تجربه جدید را بخوانید:
از جنجال بر سر رشته‌های پولی دانشگاهی زمانی نگذشته بود كه موجی برخاست به نام پایان‌نامه‌فروشی و مقاله‌فروشی و تحقیق‌فروشی كه كار به مقامات بالا كشید و حتی رئیس جمهوری چند بار درباره آن سخن گفت و وزیر علوم البته چندین بار و بقیه به هکذا. با این همه ظاهراً از فعالیت پیمانكاران و مقاطعه‌كاران این عرصه چیزی كاسته نشد.
بعد از «نیما»، «جناب خان» دومین کاراکتری است که به واسطه حضورش در «خندوانه» این روزها به یکی از چهره‌های مطرح تلویزیون تبدیل شده؛ کاراکتری عروسکی که از مجموعه «کوچه مروارید» شبکه نمایش خانگی متولد شد اما در آن برنامه نتوانست آن طور که باید دیده شود.
خودش می گوید: وقتی روضه می خواند، همه از خنده روده بر می شدند، برای همین از محل کارش (روستایی در کاشان) بیرونش کردند، فکر می کرد دیگر به درد نمی خورد، خوب آخوندی که نتواند روضه بخواند، چه آخوندی است؟ بعد پای تخته سیاه که آمد، گُل کرد و معروف شد، معلم قرآن به زبانی ساده، محسن قرائتی که همه با برنامه درس هایی از قرآن او را بهتر می شناسند، چند نکته از سخنرانی های او را در مورد زیبایی در اسلام از نظر می گذرانید.
چون شاه انتخاب نوع و میزان مجازات را حق خود می دانست لذا چنانچه توسط قضاوت وی یا داورانش مجازاتی تعیین می شد که محکوم علیه یا بستگان وی از شخص شاه درخواست تغییر یا تبدیل به نوع دیگر را می کرد شاه اگر مصلحت می دانست این اختیار را داشت که به هر نحو بخواهد عمل نماید.
برای ارسال نظر اولین نفر باشید.

ارسال نظر