نگاهی به کتاب «کلاه جادویی و مجسمه مسی» تغییر انسان در موقعیت‌های خاص 93/03/16
 رمان «کلاه جادویی و مجسمه مسی» اثری از محمد حنیف است این کتاب که دغدغه‌های یک حاکم، آسیب‌های حکومتی و عوامل شکل‌گیری انقلاب و ... را در قالب یک داستان جذاب و گیرا طرح نموده است، سعی دارد تا با استفاده از داستان و جذابیت‌های رمان موضوعات اجتماعی و سیاسی را برای مخاطب طرح نماید. موضوعاتی که معمولا طرح آنها بازی با خط قرمزها را در پی دارد و ممکن است موجب ایجاد حساسیت شود ولی حنیف در «کلاه جادویی و مجسمه مسی» به خوبی توانسته از این خط قرمز استفاده نماید و دست به خلق یک اثر گیرا بزند.

این رمان در دوازده فصل نوشته شده و در هر فصل داستان و روایت از زبان و زاویه یکی از شخصیت‌ها روایت می‌شود. شخصیت‌پردازی‌ها در «کلاه جادویی و مجسمه مسی» مخاطب را با خود همراه کرده و آنها را برای خواننده باورپذیر می‌نماید هرچند در صفحات ابتدایی آن مخاطب دچار یک نوع خوانش سخت می‌شود ولی به تدریج و با جلو رفتن داستان، مخاطب جایگاه خود را در قصه می‌یابد و با شخصیت‌هایی که هرکدام نمادی از افراد جامعه هستند، خود را همراه می کند.

تصاویر به کار برده شده در «کلاه جادویی و مجسمه مسی»، قابل لمس برای خواننده است. موضوع اصلی این داستان، تغییر انسان در موقعیت‌های خاص است. گاهی انسان‌ها به گونه‌ای تغییر می‌کنند که گمان می‌شود طبیعی نیست ولی تغییر رفتار در شخصیت‌های این داستان باورپذیر و ناشی از شخصیت پردازی‌های این رمان است. تحول و زمینه‌های تحول در شخصیت سپنتا دیده می‌شود و این تغییرات ناگهانی نبوده بلکه آرام آرام و در دل داستان و به تدریج و با رفت و برگشت‌ها و یادآوری‌های متناوب صورت گرفته است. در انتهای رمان، عشق هم وارد تغییر شخصیت می‌شود و پایان واقعاً زیبایی به وجود می‌آورد.

خواننده در «کلاه جادویی و مجسمه مسی» با یک داستان و روایت غیر خطی و پیچیده و در عین حال هوشمندانه مواجه است که کمتر نمونه‌ای در ادبیات ایران می‌توان از آن یافت. استفاده از داستان‌های اساطیری و همچنین تموج میان رویا و بیداری، خواننده را در یک اشتیاق دوچندان برای مطالعه و به پایان بردن کتاب قرار می‌دهد. شاید لقب داستان مدرن برای این کتاب چندان دور از ذهن نباشد.

سایر اخبار


حیات وحش اطراف ما و حیوانات گوناگونی که در پیرامونمان زندگی می کنند نقش بسزایی در حیات و چرخه ی طبیعت بازی می کنند. همیشه وقتی برای طبیعت گردی به دامان دشت ها، جنگل ها، دریاها و حتی پارک ها می رویم و اتفاقی جانوری از کنارمان رد می شود آن قدر ذوق می کنیم که گویا ما آن را کشف کرده ایم و برای اولین بار است که در این کره ی خاکی همچین موجودی می بینیم. شاید چند دقیقه ای شاد باشیم و دوباره آن ها را فراموش کنیم یا به دیدنشان در مستند های تلویزیونی قانع شویم.
فرح دیبا، آخرین همسر محدرضا پهلوی بود که در سال ۱۳۳۸ خورشیدی به عقد آخرین پادشاه ایران درآمد. فرح پهلوی جواهرات و زیورآلات مختلف و منحصر به فردی داشت که برخی از آن ها هم اکنون در موزه جواهرات ملی ایران موجود بوده و برخی دیگر با خود او به هنگام خروج از کشور برده شدند. تاج پیش رو، یکی از محبوب ترین تاج های فرح پهلوی است که از آن در بسیاری از مراسمات رسمی و موقعیت های مختلف استفاده می کرد. به طور مثال این تاج را در سفرش به ایالات متحده و کانادا همراه داشت.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تحصیل ۴۳۹ دانشجوی ایرانی در کشور سوئد گفت: دانشگاه‌های ایران امکان پذیرش دانشجویان سوئدی در برخی رشته‌های منحصر به فرد ایرانی مانند خاورمیانه شناسی و هنر اسلامی و ایرانی را دارند.
رسوم و سنت های زیادی توی دنیا وجود دارن که بعضی ها تا الان ناشناخته موندن، تنوع این رسوم به حدی زیاده که شهرهای یه کشور هم سنت های متفاوتی دارن و حتی شاید رسوم یه منطقه برای باقی مناطق ناشناخته و عجیب باشه.
بازدید رایگان از موزه ها در روز 21 بهمن
گالری ملی ارمنستان یک از برترین موزه های جهان می باشد و یکی از برترین جاذبه های گردشگری ایروان می باشد که در تور ایروان باید سری به آنجا بزند.
وقتی زبان هست مفهوم هم بوده است. ما اگر مفهوم چسبیدن را در چسبک بدانیم برایش واژه داریم و می‌توانیم با آن چیزهای دیگر بسازیم مثلا چسب‌های قوی بسازد.
برای ارسال نظر اولین نفر باشید.

ارسال نظر