هر ماه، بخشی از اکسیژن اتمسفر زمین به سمت کره ماه می رود

در تحقیقی که روز گذشته در مجله Nature Astronomy منتشر شد، دانشمند سیاره شناس، کنتارو ترادا از دانشگاه اوزاکا، نوشته است که ذرات یونیزه شده اکسیژن به مدت پنج روز در هر ماه از لایه فوقانی جو جدا شده و سطح کره ماه را بمباران می کنند. بر اساس اطلاعات ارایه شده توسط ترادا، اتم های اکسیزن در لایه فوقانی جو ابتدا توسط نور ماورا بنفش یونیزه می شوند و سپس به داخل مگنتوسفر، پوشش مغناطیسی سیاره وارد می شوند. مگنتوسفر تا فاصله 370 هزار مایلی از خورشید را پوشش می دهد که شامل مدار گردش ماه به دور زمین هم میشود.


به مدت پنج روز در هر ماه، زمانی که ماه از مگنتوسفر عبور می کند، مورد تهاجم این ذرات یونیزه قرار می گیرد. تیم محققین دانشگاه اوزاکا تخمین می زند که هر سانتی متر مربع از سطح ماه که در معرض برخورد این ذرات قرار دارد، در این بازه زمانی پنج روزه، در هر ثانیه مورد اصابت 26 هزار یون اکسیژن قرار می گیرد. گرچه این میزان اکسیژن برای آنکه ماه بتواند از اتمسفری برخوردار شود که امکان تنفس انسان در آن وجود داشته باشد کافی نیست، اما این کشف اظهار می کند که سطح کره ماه می تواند سر نخ هایی از اتمسفر پیشین زمین در اختیار ما قرار دهد.

سایر اخبار


دیر زمانی است که نبرد در زمینه حفظ حریم خصوصی ایمیل جریان دارد و به نظر می رسد این نبرد در آینده نیز ادامه یابد. مردم همواره در پی حصول اطمینان از این مساله بوده اند که تنها دریافت کننده ایمیل می تواند پیام های آن را مطالعه کند. برخی درباره سرقت هویت و داده های حساس شرکت خود که می تواند سرقت شوند، نگران هستند. برخی دیگر نیز میانه خوبی با این ایده ندارند که دولت ها در ایمیل های آنها سرک بکشند.
نیمه های شب یکی از ماموران پلیس آگاهی شهرستان یاسوج پسر جوانی را به بیمارستان شهید بهشتی این شهر منتقل کرد. در یک درگیری خیابانی ۱۰ گلوله به پسر ۱۸ ساله اصابت کرده بود که دو تیر باعث آسیب دیدگی ریه و قلبش شده بود.
دانلود رایگان نرم افزار و اپلیکیشن های گوگل به همراه لینک اتصال به فروشگاه و نمایشگاه گوگل
در این پژوهش كه از هر استان كشور دست كم ۸۰۰ نفر مورد بررسی قرار گرفته‌اند، سطح شادكامی با پرسش «آیا فردی با نشاط و شاداب هستید؟» در پنج سطح «بسیار زیاد»،‌ «زیاد»، «نه زیاد، نه كم»،‌ «كم» و «بسیار كم» مورد سنجش قرار گرفت.
در مورخه 26/04/1394 یکی از افاغنه ی مقیم تهران با مراجعه به کلانتری 118 ستارخان به مأمورین اعلام کرد که دو نفر از بستگانش بنام های "زکی" ( 19 ساله ) و "شبیر" ( 16 ساله ) توسط افراد ناشناسی ربوده شده و ربایندگان در ازای آزادی آنها درخواست مبلغ 180 میلیون تومان پول نقد کرده اند .
تجارت در دوره ساسانیان از اهمیت فراوانی برخوردار بود. و قوی جلو می رفت. در ادامه به ابعتد ایند تجارت اشاره خواهیم داشت
چندی پیش بنری در پاساژ پالادیوم زعفرانیه نصب شد که خبر از بازگشایی مرکز برند مارکس اند اسپنسر در این مکان می داد، این در حالی است که لرد سیف، مدیر و موسس این شرکت در سخنرانی‌های خود بارها از اسرائیل اعلام حمایت کرده است.
برای ارسال نظر اولین نفر باشید.

ارسال نظر