ستاره ای که با تشکیل دسته ای خطرناک از ستاره های دنباله دار به زمین نزدیک می شود

بد نیست بدانید که این ستاره در حال حاضر 64 سال نوری از منظومه شمسی ما فاصله دارد اما تنها هدف و منظور او رسیدن به زمین است. در تحقیق تازه ای که در مجله Astronomy and Physics منتشر شده، گفته شده که این نزدیکی در حدود 1.35 میلیون سال بعد رخ خواهد داد. این ستاره در فاصله 13,365AU یا 1.2 تریلیون مایل از خورشید قرار خواهد گرفت (هر AU تقریباً برابر با متوسط فاصله زمین تا خورشید است). در آن حالت، Gliese 710 تنها 77 روز نوری تا رسیدن به زمین فاصله خواهد داشت.

 

قطعاً این فاصله هنوز برای ما زیاد است، اما از لحاظ کیهان شناختی اینطور نیست؛ چرا که این فاصله درست در منطقه ابر اوورت (ابر کروی که منظومه شمسی را احاطه کرده) واقع شده است. این ابر در واقع حبابی بزرگ متشکل از یخ و سنگ است که خورشید را از فاصله 50 هزار تا 200 هزار AU احاطه کرده است. در حالی که Gliese 710 از برخورد مستقیم با هر نوع جرمی در داخل منظومه خورشیدی اجتناب می کند، به نظر به داخل ابر اوورت سفر خواهد کرد. با توجه به اثر گرانشی عظیم آن، احتمالاً با سنگ های بسیار بزرگ این منطقه برخورد پیدا می کند و تعداد بسیار زیادی از ستاره های دنباله دار را با خود به سمت زمین می فرستد و این می تواند تهدیدی خطرناک برای سیاره ما باشد.

برای انجام این مطالعه، Filip Berski و Piotr Dybczński از دانشگاه Mickiewicz در لهستان، از داده های بدست آمده توسط رصدخانه فضایی Gaia بهره بردند. نتیجه مطالعه آن ها نشان می دهد که فاصله ستاره مذکور تا زمین، حدود 5 برابر از آنچه پیش تر تخمین زده شده بود، نزدیک تر است. در ان فاصله این ستاره تبدیل به درخشان ترین و سریع ترین شئ موجود در آسمان خواهد شد.

 

این ستاره با تأثیر بر داخل منظومه شمسی باعث ایجاد باران شهاب سنگ و تشکیل 10 ستاره دنباله دار در هر سال طی میلیون‌ ها سال خواهد شد. این رویداد، قوی ترین برخورد ویرانگر در آینده و تاریخ منظومه شمسی به حساب خواهد آمد و برای زمین بسیار خطرناک است.

 

نکته مهم دیگر این است که Gliese 710 تنها ستاره ای نیست که قصد سفر به منظومه شمسی ما دارد. تمامی 14 ستاره نزدیک به آن تا چند میلیون سال بعد ممکن است به فاصله سه سال نوری از زمین برسند و دو تا از آن ها هم احتمالاً با محدوده ابر اوورت برخورد خواهند داشت.

 

سایر اخبار


بزرگ می‌شویم. این پروسه طبیعی زندگی است. نمی‌توانیم این مسیر را متوقف کنیم. وقتی 20 ساله بودیم، 30 سالگی برایمان سن زیاد و عجیب و غریبی به نظر می‌رسید. اینقدر عجیب که شاید کمتر به این موضوع فکر می‌کردیم بالاخره با عبور زمان عدد 30 خودش را به ما تحمیل می‌کند. حالا دوران بیست سالگی تمام شده و سی سالگی خودش را نشان می‌دهد.
تحقیقات نشان می دهد، بیشتر افراد موفق و متعهد به کار، گروه خونی مشترکی با هم دارند.
چگونه می‌توان یک مرغ تازه و سالم را از انواع کهنه و مانده آن تشخیص داد؟
در آستانه نوروز 96 آژانس‌های گردشگری بر اساس علاقمندی مسافران، بیشترین تبلیغات را برای چین، هند، امارات، ترکیه و باکو انجام می‌دهند.
در حالی که برخی از خانم‌ها با تمایل و اشتیاق موهایشان را با استفاده از رنگ موها، به رنگ خاکستری و دودی در می‌آوردند، بسیاری دیگر از دیدن موی سفید رنگ می‌ترسند. دانشمندان بر روی نحوه پیشگیری از سفید شدن مو سخت کار می‌کنند و به نتایجی هم رسیده‌اند. اگر شما هم در این مورد حساس هستید و می‌خواهید عواملی که در سفیدی مو نقش دارند را بشناسید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد. با ما همراه باشید:
این مواد فرازمینی که توسط محققان روسی از دانشگاه 'فدرال اورال' با همکاری محققان ایرانی کشف شده است در واقع شبیه شهاب سنگ هستند که براساس گمان اولیه دانشمندان، هم سن منظومه شمسی ما و حدود 4.5 میلیارد ساله است.
تحقیقات جدید حاکی از آن است که بچه‌های نخست خانواده از آنجا که از نظر ذهنی بیشتر توسط والدین برانگیخته می‌شوند، نسبت به خواهر و برادران بعد از خود باهوش‌ترند.
برای ارسال نظر اولین نفر باشید.

ارسال نظر